Dezenfeksiyon ve Dezenfekte Nedir?

Dezenfeksiyon ve Dezenfekte nedir ?

2019 yılının sonunda Çin'de ortaya çıkan ve 2020 ile beraber tüm dünyayı ve ülkemizi saran Coronavirus (Covid-19) hastalığı ile hayatımız büyük bir ölçüde değişti. Virüssüz hayat yaşamak hepimiz için çok hayati bir hale geldi. Virüsün ortaya çıktığı ilk günden beri uzmanlar hastalığın yayılması ve virüssüz hayat konusunda hakkında çeşitli fikirler ortaya koymaya başladı. Haber kanallarında sık sık aşina olmadığımız kelimeleri duymaya ve bu kelimeleri merak etmeye başladık. İnsanların aklında soru işareti yaratan sorulardan biri ise virüssüz hayat için " Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir ?" oldu. Şimdi hep beraber dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir öğrenelim.

Şimdi Fiyat Al Şimdi Randevu Al
0850 4416266


Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir araştırırken ilk öğrenmemiz gereken dezenfeksiyonun kelime anlamıdır. Dezenfeksiyon, cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan patojen mikroorganizmaların yok edilmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. Günümüzde koronavirüsle birlikte virüssüz hayat yaşamak çok önemlidir. Bunun için büyük öneme sahip olan dezenfeksiyon sayesinde enfekte olmuş , virüs yükü artmış; toplu taşıma araçları, iş yerleri, evlerdeki veya herhangi bir eşyanın üzerindeki mikroorganizmaların yok edilmesi sağlanır. Bu sayede Covid-19 salgınında hayatımızda büyük bir yeri olan virüssüz hayat için önemli adımlar atılmış olunur. 

Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir araştırırken diğer merak ettiğimiz kelime dezenfektedir. Dezenfekte ise daha önceden patojen mikroorganizmalar tarafından enfekte olmuş cisimlerin ve ortamların bu mikroorganizmalardan yani kısacası mikroplardan ve virüslerden arındırılmasına denmektedir. Dezenfekte edilmiş alanlarda zararlı mikroorganizmalar kalmamaktadır. Bu sayede sağlıklı ve virüssüz hayat yaşamak için gerekli ortam sağlanmaktadır.Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir diye aklında soru olan insanların kafasındaki bir başka soru ise dezenfeksiyon işlemidir. Peki virüssüz hayat için dezenfeksiyon işlemi nasıl yapılmalı?
Covid-19 salgınıyla beraber özellikle yoğun insan etkileşiminin bulunduğu apartmanlar, ofis ve iş yerleri, toplu taşıma, okullar vb. gibi alanları dezenfekte etmek virüssüz hayat için hayati bir öneme sahip olmaktadır. Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir sorusuna cevap arayan tüketici virüssüz hayat için piyasada birçok dezenfeksiyon işlemi yapan firma bulmaktadır. Tüketici virüssüz hayat için bu firmaları tercih ederken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Dezenfeksiyon firmaları için bakılması gereken ilk özellik bu firmanın dezenfeksiyon işlemi için gerekli belgelerinin ve sertifikalarının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olmasıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından onayı olmayan dezenfeksiyon şirketleri asla tercih edilmemelidir.

Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir sorusuna cevap arayan tüketici için önemli olan başka bir konu ise dezenfeksiyon uygulamasının Covid-19'a karşı etkili olup olmadığıdır. Sağlık bakanlığından gerekli sertifikaları alan şirketlerin yaptığı uygulamalar virüssüz hayat için Koronavirüsle beraber INFLUENZA, SARS, MERZ gibi virüslere de etkili olmaktadır.

Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir araştırırken ve dezenfeksiyon uygulaması için karar aldığımızda karşımıza çıkan bir başka durum ise dezenfekte işleminin uygulama şeklidir. Bu durum firmada firmaya değişmekte olmakla birlikte kullanılması en etkili sistem "Soğuk sisleme" sistemidir. Soğuk sisleme sistemiyle dezenfektan makine tarafından nano parçacıklara ayrılmakta, kapalı ortamdaki havayı ve tüm yüzeyleri kaplaması sağlanmaktadır. Böylece dezenfektan havada yarım saat asılı kalmakta ve havada asılı kalan bütün virüsleri öldürürken aynı zamanda içerideki tüm yüzeyleri virüsten arındırarak virüssüz hayat için bize kapıları açmaktadır. 

Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir diye internette araştırırken bir başka kriter ise virüssüz hayat için kullanılan dezenfektandır. Kullanılan dezenfektan insan ve hayvanlar için zararsız olmalıdır. Dezenfeksiyon uygulamasından sonra alanlar güvenle kullanılabilmelidir.

Dezenfeksiyon ve dezenfekte nedir diye araştıran tüketici için önemli olan diğer kriter ise uygulamadan sonra beklenilmesi gereken süredir. Özellikle iş yerlerinde zamanı verimli kullanmak çok değerli olduğundan virüssüz hayat için adım atan iş yerlerinin kafalarında bu soru yer almaktadır. Soğuk sisleme ve nanogümüş teknolojisini kullanan dezenfeksiyon uygulamalarında dezenfeksiyon işlemi sağlığa zararsız olmaktadır. Bu yüzden alanda beklemenin insan sağlığına zararı olmamakla birlikte daha iyi bir uygulama ve virüssüz hayat için uygulama sırasında ortamda bulunmamak önerilmektedir. Dezenfeksiyon işleminden sonra ise virüssüz hayat için geri dönmek sadece 30 dakika almaktadır.